שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > כאב - גליון מס' 21 > רמת ויטמין 25OH- D בחולות פיברומיאלגיה
נובמבר 2010 November | גיליון מס' 21 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

רמת ויטמין 25OH- D בחולות פיברומיאלגיה


ד"ר הווארד טנדטר5,1, ד"ר מירטה גרינבאום5,1, אירנה זוילי4, פרופ' שרגא שני3, פרופ' פסח שורצמן5,2,1 1מחלקת רפואת המשפחה, מרכז סיאל לרפואת המשפחה ורפואה ראשונית, באר שבע 2יחידת כאב וטיפול פליאטיבי, המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, באר שבע 3מחלקה ביוכימית, פקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, באר שבע 4מכון תור, המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, באר שבע 5שירותי בריאות כללית, מחוז דרום, באר שבע

רקע
הקשר בין רמות נמוכות של ויטמין  25OH- D לכאב שריר ושלד לא ספציפי, כולל תסמונת פיברומיאלגיה, שנוי במחלוקות. בכמה עבודות דווח על קשר חיובי, ובשתי עבודות דווח על חוסר קשר.

מטרה
לבדוק רמות ויטמין 25OH- D בחולי פיברומיאלגיה ובקבוצת בקרה.

שיטות
המחקר כלל 68 נשיםבתקופת טרום-בלות עם אבחון של פיברומיאלגיה ו-82 נשים בתקופת טרום-בלות בגילים שווים ללא אבחנה של פיברומיאלגיה. הקבוצה הראשונה נדגמה ממאגרי המידע הרפואיים של חמש מרפאות בדרום ישראל, וקבוצת הבקרה נדגמה מהנשים המבקרות באותן המרפאות לצורך בדיקות דם שגרתיות. בדיקת דם וראיונות של כל מטופלת והקונטרול שלה בוצעו בהפרש של שבוע-שבועיים, וזה בהתחשב בשינויים הצפויים עם שינוי עונות השנה.

תוצאות
רמות ויטמין25OH- D   נבדקו לפי רמות סף שונות (מתחת ל-30 נ"ג/מ"ל, פחות מ-20 נ"ג/מ"ל ופחות מ-15 נ"ג/מ"ל) והושוו בשתי הקבוצות. לא נמצאו הבדלים סטטיסטיים משמעותיים בין שתי הקבוצות ללא קשר לרמות הסף שהשתמשו בהן. שיטה של רגרסיה לוגיסטית כדי לנבא נשים עם ויטמין D פחות מ-20 נ"ג/מ"ל הראתה שכל המשתנים שנבדקו בקבוצות (גיל, ארץ לידה, חינוך), לא נמצא בהם שוני עם משמעות סטטיסטית. נמצא השוני העונתי הצפוי, אך ללא משמעות סטטיסטית.

מסקנות
לא נמצא קשר בין פיברומיאלגיה לרמות נמוכות של 25OH- D , כפי שרמזו עבודות קודמות אחרות.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©