שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > כאב - גליון מס' 21 > מתן תרופות תת-עורי רציף למטופלים בטיפול ביתי תומך: שימוש בערכת עירוי רגילה או במשאבה?
נובמבר 2010 November | גיליון מס' 21 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

מתן תרופות תת-עורי רציף למטופלים בטיפול ביתי תומך: שימוש בערכת עירוי רגילה או במשאבה?


ד"ר מנחם ששון1, פרופ' פסח שורצמן2 1 2מחלקת רפואת המשפחה, מרכז סיאל לרפואת המשפחה ורפואה ראשונית, באר שבע; יחידת כאב וטיפול פליאטיבי, המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה; שירותי בריאות כללית, מחוז דרום, באר שבע

מטרה
מטרת המחקר להעריך את הבטיחות, הישימות והיעילות של מתן תרופות בצורה תת-עורית דרך שקית עירוי המחוברת לערכת עירוי, בהשוואה למתן תרופות דרך משאבה במתאר של טיפול ביתי תומך.

שיטות
מטופלים שנזקקו לתרופות במתן תת-עורי רציף לאיזון כאב, בחילה ו/או הקאה, גויסו למחקר. המחקר תוכנן ככפול-סמיות בצורת Crossover. המטופל חובר במקביל לשני קווי עירוי תת-עורי: קו עירוי אחד חובר לערכת עירוי, וקו עירוי שני - למשאבה. ערכת העירוי כללה שקית סליין נורמלי בנפח 500 סמ"ק שחוברה לצינור עירוי פלסטי באורך 1.5 מ', המכיל חלון טיפות הנשלט בגלגלת, וזורם עם הכבידה ללא שימוש בהיאלרונידז. תרופות פעילות ניתנו דרך שקית העירוי או המשאבה בצורה אקראית לסרוגין לאחר 24 שעות. אם התרופה הפעילה הייתה בשקית העירוי בתחילה, התרופה ניתנה אחר כך דרך המשאבה וההפך. עוזר מחקר עצמאי חיבר את קווי העירוי למטופל לאחר הוספת התרופות, והעריך תקלות טכניות וכשלים במתן העירוי.
עוזר מחקר עצמאי אחר העריך את איזון הסימפטומים ותופעות הלוואי עם תחילת המחקר ומתן התרופות, וכל 24 שעות במשך שני ימי המחקר לכל מטופל, תוך שימוש בשאלון מובנה.

תוצאות
27 מטופלים גויסו למחקר, מתוכם 18 הצליחו לסיימו. תקלות במתן העירוי היו שכיחות יותר במתן התרופות דרך הקו של שקית העירוי (18 פעמים) בהשוואה למתן התרופות דרך המשאבה, שם היו תקלות רק פעמיים. לעומת זאת, לא היה הבדל קליני משמעותי ברמת איזון הסימפטומים הרלונטיים ובתופעות הלוואי כשהתרופות ניתנו דרך הקו של שקית העירוי לעומת הקו של המשאבה. לא הייתה בצקת מקומית או גירוי עורי בשתי צורות מתן התרופות.

מסקנות
במתאר של טיפול ביתי תומך עם צוות רפואי זמין לקריאה במשך 24 שעות, מתן תרופות לאיזון סימפטומים יכול להינתן דרך שקית עירוי עם ערכת עירוי רגילה, מונעת באמצעות הכבידה, במקום להשתמש במזרק בוכנה (Syringe Driver) או במשאבה, כשיש מטפל עיקרי האחראי לעקוב אחר זרימת העירוי. עם זאת, מתן תרופות דרך משאבה מדויק יותר.


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©