שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > כאב - גליון מס' 21 > סיכון קרדיו-וסקולרי של NSAIDs אצל חולים עם מחלת לב כלילית חמורה
נובמבר 2010 November | גיליון מס' 21 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

סיכון קרדיו-וסקולרי של NSAIDs אצל חולים עם מחלת לב כלילית חמורה


ד"ר ריטה משוב, פרופ' חוה טבנקין המחלקה לרפואת המשפחה, מחוז הצפון, בעמק; השלוחה הצפונית של אוניברסיטת בן גוריון

מחקר חדש שפורסם בגיליון מאי 2009 של ,Circulation בדק את הבטיחות של תרופות אנטי-דלקתיות ממשפחת מעקבי COX2 מול תרופות NSAIDs הוותיקות יותר. זה אחד המחקרים הגדולים הראשונים לאחר העבודות שהדגימו את העלייה בסיכון קרדיו-וסקולרי בחולים שקיבלו טיפול במעקבי COX2 (4-1) וחולים שקיבלו טיפול בתרופות אנטי-דלקתיות סטרואידליות מהדור הישן (איבופרופין, דיקלופנק). הנושא חשוב ביותר אצל חולים עם מחלת לב כלילית שהסיכון הבסיסי שלהם לפתח אירוע קרדיו-וסקולרי קשה גבוה יותר מאשר באוכלוסייה הכללית.
במחקר הנוכחי נבדקו נתוני רישום של 48,566 חולים מ-3 מאגרי מידע שונים: קנדה, אנגליה וארה"ב. נבדקו נתונים של חולים בגילים 89-40 (גיל הממוצע 65) בתקופה שמ-01.1999 עד 12.2004, שאושפזו עם מחלת לב כלילית: MI או PTCA. החוקרים בדקו את התיקים הרפואיים בקהילה ואת רישומי בתי המרקחת של אותם חולים כדי לאתר חולים שנטלו תרופות לפני האשפוז במינון נמוך/בינוני שכללו Naproxen < מ-1,000 מ"ג,Ibuprofen <1,600 מ"ג,Diclophenac <150 מ"ג, Celecoxib <200 מ"ג, Rofecoxib <25 מ"ג.
בקבוצת הביקורת נכללו 29,313 חולים שלא נטלו אף תרופה אנטי-דלקתית 365 ימים לפני האשפוז.
היעד הראשוני של המחקר היה מחלת לב כלילית חמורה שהוגדרה כאוטם לבבי או מוות מחוץ לבי"ח בשל מחלת לב כלילית. יעד המחקר המשני היה כל מחלה קרדיו-וסקולריות (אוטם לא פטלי או שבץ מוחי) או מוות מכל סיבה.
הסיבות לאשפוז היו: אוטם לבבי אצל 40% ממשתתפי המחקר, PTCA אצל 40% ו-20% אושפזו עקב אנגינה לא יציבה.
מתוצאות המחקר עולה כי לחולים שקיבלו טיפול בNaproxen- היה סיכון נמוך ביותר למחלת לב כלילית חמורה ולמחלה קרדיו-וסקולרית חמורה/מוות מכל סיבה. יחסית לחולים שלא נטלו תרופה אנטי-דלקתית שיעורי ההיארעות IRR (Incidence Rate Ratio) היו 0.88% ו-0.91%, בהתאמה.
לעומת זאת, הסיכון אצל חולים שנטלו תרופות NSAIDs אחרות היה גבוה יותר. יחסית למשתמשים ב-Naproxen, לחולים שהשתמשו ב-Diclofenac היה סיכון מוגבר למחלה לבבית חמורה (IRR=1.44), ולמשמשים קבועים ב-Ibuprofen היה סיכון מוגבר למחלה קרדיו-וסקולרית חמורה/מוות מכל סיבה (IRR=1.25).
לאלה שנטלו Diclofenac הסיכון היה גבוה ב-50% לפתח אוטם שריר הלב, שבץ מוחי או מוות מכל סיבה לעומת אלה שנטלו Naproxen. לנוטלי Ibuprofen היה סיכון גבוה ב-25% לעומת Naproxen, ולנוטלי Celecoxib ו- Roxecoxibהעלייה בסיכון לעומת נוטלי Naproxen הייתה תלוית מינון.
יחסית לחולים שהשתמשו ב-Naproxen במינון גבוה (<1,000 מ"ג), חולים שנטלו Celecoxib במינון גבוה (<200 מ"ג) ו-Rofecoxib במינון גבוה (<25 מ"ג) היה סיכון מוגבר למחלת לב כלילית חמורה (IRR=1.61 ו-1.29, בהתאמה). לחולים שנטלו Diclofenac הסיכון למחלה קרדיו-וסקולרית או מוות מכל סיבה היה מוגבר גם למשתמשים במינון נמוך/בינוני וגם למשתמשים במינון גבוה (<150 מ"ג).
החוקרים בדקו אם משך הטיפול בתרופות NSAIDs השפיע על החמרה במחלת לב כלילית. התברר שבקבוצת חולים שנטלו Naproxen לא היה שינוי במהלך מחלת לב, לעומת זאת אצל חולים שנטלו NSAIDs אחרים מחלת הלב החמירה בשימוש תרופה לתקופה של 90 יום: החמרה בולטת נמצאה אצל חולים שהשתמשו ב-Diclofenac. מעניין לציין שלשימוש ממושך בתרופות NSAIDs (364-90 ימים) לא היה קשר לעלייה בסיכון ולהחמרת המחלה הקרדיו-וסקולרית, ובטיפול ממושך מ-365 ימים נצפתה אף ירידה בסיכון. מסקנה זאת נוגדת את המסקנות של מחקר APPROVE שלא מצא עלייה בסיכון כלילי אצל חולים שהשתמשו בתרופות פחות מ-18 חודשים. הנתונים של מחברי המחקר מתאימים לנתונים של מחקר תצפיתי,Rofecoxib and Victor שהדגימו עלייה בסיכון קרדיו-וסקולרי אחרי שימוש ממוצע של כ-7.4 חודשים.
הגבלות המחקר נובעות מכך שלא הייתה אחידות בשימוש ב-NSAIDs בשלושת המאגרים השונים: רוב החולים שנטלו Naproxen ,Ibuprofen באו מאוכלוסיית ארה"ב ברמה סוציו-אקונומית נמוכה, חולים שנטלו Diclofenac היו מאנגליה ומקנדה.
כמו כן, נכללו בקבוצת הביקורת החולים שנטלו NSAIDs שלא דורשים מרשם רופא.
הגיל הממוצע של חולים שנטלו Naproxen ,Ibuprofen היה ב-5 שנים צעיר יותר מהגיל הממוצע של חולים שנטלו תרופות אחרות ושל קבוצת הביקורת.
מעקב אחר החולים החל רק 45 יום לאחר האשפוז מכיוון שהמידע נלקח מהרשומה הרפואית בקהילה ולא מגיליונות של בתי החולים. אי לכך, בתוצאות המחקר לא נכללת התקופה שלאחר האשפוז שבה מתן תרופות NSAIDs יכול להיות מסוכן במיוחד. המחקר מומן על ידי חברת Pfizer.
לסיכום, המחקר מיוחד בכך שהוא בדק את בטיחות התרופות בחולים עם מחלה קרדיו-וסקולרית ידועה. מחברי המחקר מסכמים ששימוש ב-Naproxen בקבוצת חולים זו הוא בטוח יחסית ועדיף על שימוש בתכשירים נוגדי דלקת אחרים, כגון: Diclofenac ,Ibuprofen,Rofecoxib , במינון גבוה מ-25 מ"ג ו-Celecoxib במינון גבוה מ-200 מ"ג.
לנוכח תוצאות המחקר, על הרופאים לשקול בכל פעם מחדש את מתן תרופות מקבוצת NSAIDs לחולים הסובלים ממחלת לב ידועה לצורך טיפול בכאבי מפרקים ושרירים, ולהעדיף מתן תרופות נוגדות כאב אחרות ללא סיכון קרדיו-וסקולרי.
עם זאת, מפתיע הממצא שלמשך הטיפול ב-NSAIDs יותר מ-90 יום, אין השפעה על הגדלת הסיכון הקרדיו-וסקולרי.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©