שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > ספר סרטן - גליון מס' 1 > פרק 1 מחלת הסרטן: מהי המחלה וכיצד ניתן לטפל בה
| גיליון מס' 1 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
חלק I הסרטן: האבחון, המידע והטיפול
פרק 1 מחלת הסרטן: מהי המחלה וכיצד ניתן לטפל בה


ארנסט ה. רוזנבאום, איזדורה ר.רוזנבאום, בריט-מרי ליונג

עובדות על מחלת הסרטן 2008
הסיכוי ללקות במחלת הסרטן בארה"ב הוא אחד מתוך שני גברים, ואחד מכל שלוש נשים.
מחלת הסרטן היא מחלה יקרה מאוד. לפי המכון הלאומי לבריאות בארצות הברית, העלות השנתית של המחלה היא
כ-180 מיליארד דולר, 105 מיליארד דולר מתוך עלות זו הם עלויות שנובעות מאובדן ימי עבודה. קרוב ל-60 מיליארד דולר מוצאים מדי שנה על טיפול רפואי. 18 מיליארד מתוך סכום זה מוקדשים לטיפול סרטן השד, סרטן הריאות וסרטן בלוטת הערמונית.
נכון להיום, אנו מצליחים לרפא קרוב ל-60 אחוזים מהמקרים של כל סוגי המחלה. כיום, חיים עשרה מיליון אמריקאים שלקו בעבר במחלה, שבעה מיליון נוספים הצליחו לשרוד במשך חמש שנים לאחר סיום הטיפול, והם נחשבים כמי שנרפאו מהמחלה.
כ-23,000 בני אדם מאובחנים בכל שנה כחולים בסרטן, הם מצטרפים ל-120,000 חולי הסרטן החיים בישראל.

מהי מחלת הסרטן?

הסרטן הוא גידול של תאים שפולשים לרקמות בריאות. מבחינים בין שני סוגים של גידולים: גידול שפיר וגידול ממאיר. הגידול השפיר (שאיננו סרטני) לא מתפשט למבנים או חודר  לרקמה התאית שבסביבתו אלא נשאר כגידול מקומי. הגידול הממאיר, או הגידול הסרטני, גדל על ידי חלוקת תאים בלתי נשלטת, ומתפשט ופולש לרקמה התאית שבסביבתו. הוא מתפשט למערכת הלימפטית או לזרם הדם ושולח גרורות לחלקים רחוקים יותר בגוף.     
גידולים ממאירים הם פולשניים ושונים מתאים בריאים במבנה שלהם ובקצב הגדילה שלהם. קיימת שונות בתאי סרטן. יש שמתפתחים באיטיות ורמת הממאירות שלהם נמוכה ויש תאים בעלי דרגת ממאירות גבוהה והם שייכים לסוגי הסרטן התוקפניים יותר. רמת הממאירות של הגידול הסרטני נקבעת על ידי הפתולוג לאחר שבדק במיקרוסקופ דוגמה של הרקמה שנלקחה מהגידול.
אף על פי שאנו מדברים על מחלת הסרטן כעל מחלה אחת, זו איננה מחלה אחת. יש יותר ממאתיים סוגים שונים של המחלה והמקור יכול להיות כל תא או איבר בגוף האדם. לכל הסוגים של המחלה יש מכנה משותף: גידול בלתי ניתן לשליטה של תאים ממאירים ופולשניים. כאשר אנו מתייחסים למלה סרטן בספר זה, הכוונה היא לכל אחד מסוגי המחלה.
לעתים מדווחים על מצב שבו המחלה מוגבלת לאזור קטן (מקומית) והיא נמצאת בשלב מוקדם (מצב קדם סרטני). אם לא יטפלו במחלה בשלב זה ולא ישתלטו עליה יש אפשרות שהגידול לעולם לא יתפתח, אך יכול גם להיות שהוא יגדל ויהפוך לפולשני וממאיר. דוגמה טובה היא בדיקת משטח צואר רחם (פאפ) חיובית שמדגימה נגע מקומי קדם סרטני שאם יורחק באופן כירורגי הוא לא יחזור. דוגמה אחרת הוא פוליפ הנמצא במעי הגס.        
              
צורות של מחלת הסרטן

קיימות שלוש צורות בסיסיות של המחלה והן נקראות על שם הרקמות שבהן המחלה מתחילה להתפתח:
• סארקומות - נפוצות ברקמות חיבור או רקמות רכות (שרירים, עצמות, או כלי דם).
• קארצינומות - באפיתליום של קרום החיפוי, התאים שמכסים את פני השטח של הגוף ומרפדים איברים שונים  (לדוגמה, ריאות, שדיים והמעי הגס).
• לוקמיות ולימפומות - מצויות בתאי הדם ומוח העצם או בתאי הלימפה.

תקופת הגידול

לשני סוגי הגידולים, הממאיר והשפיר, עלולה להיות תקופת גידול סמויה שהטווח שלה משנה אחת ועד שלושים שנה לפני שהם מודגמים בצורה קלינית (על ידי מישוש, על ידי צילום רנטגן, בדיקה בעזרת איזוטופים, או בדיקות כימיות אימונולוגיות). הסברה אומרת שתא נורמלי צריך לספוג "מכות" רבות או פגיעות על ידי קרצינוגן במשך חודשים או שנים לפני שתתרחש מוטציה תאית שתהפוך את התא הבריא לתא סרטני.  
קרוב לשלושים חלוקות של התא צריכות להתרחש כדי שהוא יגיע למסה שניתן לאבחן אותה על ידי בדיקה ידנית או על ידי צילום רנטגן (בדרך כלל גודלו של הגידול צריך להיות מעל סמ"ק לפחות).
לכל סוג של סרטן יש קצב גידול וצורת התפשטות אופיינית.
לאחר יותר משתי מוטציות תא ממאיר שעבר שינוי, הופך לגוש שאנו מכנים סרטן. חלק מהתאים עלול להתנתק מהגוש ולהתפשט (ליצור גרורות) דרך מערכת הלימפה או דרך מערכת הדם.
גידולים סרטניים מסוימים הם מקומיים, אחרים פולשים לחלקי גוף סמוכים, ויש גידולים ששולחים גרורות לכלי הדם ולמערכת הלימפתית ונישאים כך לחלקי גוף מרוחקים.
האבחון של גידולים סרטניים בבטן או בחזה נעשה לרוב באיחור כי עליהם להגיע לגודל מסוים כדי ליצור תסמינים. לדוגמה, רוב המקרים של סרטן השחלות נשארים "שקטים" או מוסווים, עד שהם מתפתחים וגורמים לבטן נפוחה וכואבת עקב הצטברות נוזלים עודפים. לרוע המזל, במצב זה, בדרך כלל, מחלת הסרטן נמצאת בשלב מתקדם.

גורמי מחלת הסרטן

קיימים סוגים רבים של מחלת הסרטן, ולכן קרוב לוודאי שלא נגלה גורם אחד או תרופה אחת למחלה. בינתיים נוכל רק לשער מהם הגורמים למחלה ומה הם אמצעי הטיפול. ניתן להפריך חלק מההשערות היותר מרחיקות לכת שמפחידות ומבלבלות אנשים. אמונה אחת כזאת היא שמחלת הסרטן היא מידבקת וכי היא ניתנת להעברה על ידי כלי בישול מאלומיניום. אין שום הוכחה לכך. פרק 12 העוסק ב"טיפולים משלימים" עוזר להבחין בין הרעיונות האפשריים ובין הרעיונות שהם בגדר השערה בלבד. הידע שלנו על מחלת הסרטן איננו שלם, אולם יש הסכמה כללית על כמה נקודות.            
גורמים חיצוניים
רבים מאמינים שרוב סוגי מחלת הסרטן מתפתחים מתאים נורמלים שנפגעו על ידי גורמים חיצוניים שידועים כקרצינוגניים (סמים, קרינה, עישון ורעלים סביבתיים אחרים) . לדוגמה, למעשנים יש סיכוי לפתח את המחלה בשיעור של פי עשרה יותר מאשר ללא מעשנים. נראה שקרצינוגנים סביבתיים, בעיקר סיגריות ואלכוהול, גורמים ליותר מ-40 אחוז ממחלת הסרטן. הדיאטה אחראית לכ-33 אחוז ממחלות הסרטן. מיקום גיאוגרפי ותעסוקה יכולים גם הם להיות גורם להתפתחות המחלה.
גורמים פנימיים
גורמים פנימיים, כגון: הורמונים, זיהומים ולחץ עלולים לגרום למחלה. נתונים ממחקרים על בני אדם וחיות מלמדים שווירוסים יכולים גם כן לגרום למחלת הסרטן. לדוגמה, הווירוס פפילומה העלול לגרום לסרטן צוואר הרחם או, למשל, הווירוס אפשטיין-בר (סרטן הלימפה, הצוואר והראש של בורקיט), HTLV (לוקמיה ולימפומה) ווירוס הצהבת (סרטן הכבד) - הוכחו כבעלי קשר למחלת הסרטן אצל בני אדם. יש לזכור שנוכחות של נוגדן לווירוס אפשטיין-בר, ובכך אישור לחשיפה בעבר למחלה המידבקת מונואוקליאוזיס (מחלת הנשיקות) יכולה להימצא גם בקרב ילדים בריאים ומבוגרים שלעולם לא תתפתח אצלם מחלת הסרטן. הדבר מוכיח שגורמים אחרים, אולי רגישות מסוימת, נדרשים כדי לפתח את מחלת הסרטן.
גיל, מין וגזע גם הם גורמים להתפתחות המחלה. בשנים האחרונות היה דיון נרחב בנושא תפקיד המצב הנפשי והלחץ כגורמי המחלה. אין כל הוכחה לכך שמצב נפשי עלול להיות גורם עיקרי בהתפתחות מחלת הסרטן, אם כי למצב הנפשי יש תפקיד מזערי בקביעת הרגישות או תפקיד צנוע בהאצה של הגידול הסרטני (ראו פרק 15, "האם לחץ גורם לסרטן?").
לגוף שלנו יש מנגנוני הגנה מובנים שהורסים את תאי הסרטן בשלבים המוקדמים. מנגנונים אלה כוללים גנים שהם מדכאי גידולים, חלקים מסוימים מהמערכת החיסונית שלנו, ומנגנונים שהם מרפאי גנים שעליהם החוקרים מתחילים ללמוד רק עתה. תזונה מתאימה, אימון גופני והרפיה עשויים להגביל תאי סרטן קטנים בשלב התחלתי. אם כל מנגנוני ההגנה האלה אינם מספיקים, תאי הסרטן יתחלקו, יצאו משליטה ויתפשטו בגוף.

אבחון מחלת הסרטן

הדרך הטובה ביותר לנצח את המחלה היא מניעה ואבחון מוקדם. האבחון המוקדם הוא תנאי לטיפול מוצלח.  למרבה הצער, לרופאים אין טכניקות שגרתיות לאבחון הסרטן בשלביו המוקדמים כאשר הסיכוי להתפשטות הוא מינימלי. יוצאים מן הכלל הם בדיקות משטח הפאפ (צוואר רחם) לאבחון סרטן צוואר הרחם, בדיקת הקולונוסקופיה לאבחון פוליפים והרחקתם  מהמעי הגס, הממוגרפיה לאבחון סרטן השד והבדיקה הידנית של בלוטת הערמונית ובדיקת הדם (PSA) לאבחון סרטן בלוטת הערמונית.
"זהירות": שבעת סימני הזהירות הרשומים בפרסום של האגודה למניעת הסרטן האמריקאית, "הקשיבו לגופכם", הם:
• שינוי בהרגלי מתן השתן או היציאות.
• פצע שאינו מגליד.
• דימום או הפרשות בלתי רגילים.
• התעבות או גוש בשד או בכל מקום אחר בגוף.
• בעיות בעיכול או קושי בבליעה.
• שינוי ניכר לעין ביבלת או שומה.
• שיעול טורדני או צרידות.
האבחון המוקדם חשוב במיוחד במחלות הסרטן הללו: סרטן השד, המעי הגס, סרטן בלוטת הערמונית, מלנומה.
למרות שכיום בדיקות חדשות הן נגישות יותר, רוב סוגי הסרטן גדלים במשך חודשים ושנים לפני שסמני המחלה מובילים לגילויה על ידי מישוש ידני, צילום רנטגן, סריקה על ידי טומוגרפיה ממוחשבת (CT), סריקה על ידי הדמיה בתהודה מגנטית (MRI) ובדיקה טומוגרפית של פליטת פוזיטרונים (PET). בדיקות נוספות כוללות ספירת דם מלאה (CBC), בדיקה כימית ובדיקת סרום של הדם, בדיקות דם לאיתור מחלת הסרטן
(CEA, CA-125, PSA, CA-19-9 או CA 15.3) ו/או בדיקות אימונולוגיות. סקירה איזוטופית של העצמות ושל הגוף כולו יהיו לעזר בהערכה של מחלה עם גרורות וכבסיס להערכות מדויקות יותר בעתיד.

ההערכות הפתולוגיות

ביופסיה (בדיקה מן החי) היא בדיקה חיונית ביותר. בבדיקה זו מסירים חלק מהרקמה כדי לראות אם יש בה דוגמה אופיינית או סוגי תאים שיכולים לקבוע את הימצאות מחלת הסרטן. הבדיקה נערכת על ידי פתולוג שהוא מומחה באבחון מיקרוסקופי שיכול להפריד תאים נורמלים מתאים ממאירים. יש כמה סוגים של ביופסיות: בתחילה שאיבה על ידי מחט עדינה (FNA) יכולה לקבוע אם הגוש מכיל תאים שפירים או ממאירים. בדיקת ה-FNA מבוצעת על ידי החדרת מחט עדינה אל תוך הגידול והסרת כמות קטנה של הרקמה לבדיקה במיקרוסקופ. סוגים אחרים של ביופסיה כוללים מחט גדולה יותר, ביופסיה בה מבצעים חיתוך וחותכים חלק מהרקמה החשודה כדי לבדוק אותה, או ביופסיה שלמה שבה כורתים את כל הגידול.
לעתים קרובות אנשים מתעלמים מהתסמינים הברורים ביותר למרות תוכניות החינוך הציבוריות של האגודה למלחמה בסרטן והסברים בציבור של מומחים רבים למחלת הסרטן. כל עיכוב מאפשר למחלת הסרטן להתפשט ועלול למנוע את האפשרות לטיפול.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©