שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 127 > ניטור עצמי של נוגדי קרישה פומיים - תוצאות מחקר אקראי פרוספקטיבי מבוקר
פברואר 2006 February | גיליון מס' 127 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
תקצירים מן הספרות
ניטור עצמי של נוגדי קרישה פומיים - תוצאות מחקר אקראי פרוספקטיבי מבוקר
Self-Management of Oral Anticoagulation: Randomized Trial
Fitzmaurice DA et al, BMJ 2005;331:1057

* התקציר הוצג במסגרת JOURNAL CLUB של המחלקה לרפואת המשפחה של חיל הרפואה.
 
רקע
מספר המטופלים בטיפול בנוגדי קרישה עולה בהדרגה, בבריטניה מטופלים כיום כ-950,000 איש בוורפרין והמספר צפוי לעלות עד פי 5 בעשור הקרוב. במחקרים שכללו מספר קטן של מטופלים נמצא, שהמכשיר לניטור עצמי של INR מאפשר איזון עצמי של הטיפול.

מטרה
מטרת החוקרים הייתה לבדוק את יעילות הניטור העצמי של הטיפול בנוגדי קרישה פומיים באוכלוסייה לא סלקטיבית בקהילה ובהיקף גדול.

שיטות
נבחרו 49 מרפאות ממרכזים עירוניים וכפריים המייצגות חתך סוציו אקונומי רחב. נכללו במחקר חולים מעל גיל 18 הזקוקים לטיפול בנוגדי קרישה פומיים למשך שנה לפחות ואשר כבר נוטלים את הטיפול במשך חצי שנה. החולים שהסכימו להשתתף במחקר חולקו לקבוצת בקרה (המשך טיפול במרפאה) ולקבוצת המחקר. הם זומנו לשתי הרצאות בהן למדו על נוגדי קרישה, INR, כיצד למדוד ולפענח רמות INR, וכיצד להתאים את הטיפול לרמות INR.
החולים בקבוצת המחקר מדדו אחת לשבועיים את רמת ה-INR במשך 12 חודשים. לאחר שינוי מינון נלקחה בדיקה חוזרת כעבור שבוע. התאמת המינון נעשתה בעזרת טבלה המבוססת על צבעים כאשר ירוק מייצג INR בטווח התקין, צהוב מייצג INR גבוה במעט או נמוך מהרמה הרצויה ואדום מייצג INR גבוה מידי או נמוך מידי שבו נדרש ליצור קשר עם הרופא המטפל.
התוצאות שנמדדו היו שיעור הזמן שבו היו החולים מאוזנים תרופתית ומבחינת תופעות לוואי.

תוצאות
מתוך 2,530 מטופלים שהתאימו להגדרות הראשוניות של המחקר נכללו בסופו של דבר 617 מטופלים שחולקו לשתי קבוצות
(337 בקבוצת המחקר, 280 בקבוצת הבקרה). 193 מטופלים סיימו את הטיפול בקבוצת המחקר ו-250 מטופלים בקבוצת הביקורת. המטופלים בקבוצת הבקרה היו מעט מבוגרים יותר מהחולים בקבוצת המחקר (66 מול 64, P=0.015). ההתוויות למתן ורפרין היו מגוונות. תדירות בדיקות INR הייתה דומה בין שתי הקבוצות לפני המחקר. במהלך המחקר נותרה תדירות הבדיקות בקבוצת הבקרה ללא שינוי (בדיקה אחת ל-37.9 ימים) בעוד בקבוצת הביקורת עלתה התדירות לאחת ל-12.4 ימים. שכיחות תופעות הלוואי המשמעותיות הייתה דומה בשתי הקבוצות.

איזון INR
לא נמצא הבדל משמעותי במשך הזמן הממוצע שבו היו החולים מאוזנים לפני המחקר ובמהלכו וכן לא היה הבדל משמעותי בין שתי זרועות המחקר (70% בקבוצת המחקר לעומת 72% בקבוצת הבקרה).האיזון בקבוצת החולים שהיו צריכים להגיע ל-INR של 3.5 היה פחות טוב בשתי הזרועות וכן נמצא כי בקבוצת המחקר היה שיפור משמעותי באיזון בחולים אלה (ראה טבלה).

מסקנות
לקבוצת האנשים בעלי מוטיבציה, ניטור עצמי הינו אפשרי ובטוח. שיטה זו טובה בעיקר לחולים עם חוסר איזון של ה-INR בשיטה המקובלת.

דיון
זהו המחקר הגדול ביותר שנערך להערכה של ניטור עצמי במטופלים בוורפרין. החוקרים מתארים בדייקנות את התהליך בו מתוך 2,530 מועמדים נכללו במחקר 617 מטופלים בלבד. זהו מהלך טבעי של מרבית המחקרים, אם כי לא תמיד הוא מצוין בשיטות המחקר.
ההתערבות שהוצעה לפני התחלת הניטור העצמי היא פשוטה וניתנת ליישום בקהילה. האיזון בקבוצת המחקר היה דומה לקבוצת הביקורת. כלומר אין לפנינו פריצת דרך לאיזון טוב יותר של מטופלים בטיפול נוגד קרישה בקהילה אלא טכנולוגיה חדשה שיעילותה אינה נופלת מהטכנולוגיה הקיימת. מדובר בטכנולוגיה יקרה במידה משמעותית בהשוואה לניטור על ידי רופא המשפחה, כך שאין מקום לשימוש נרחב בה, אלא שימוש במקרים מיוחדים בלבד. למי השיטה יכולה להתאים, למשל לחולים המתגוררים רחוק מרופא המשפחה או מהמעבדה, חולים המרבים לנסוע רחוק ממרפאת האם שלהם, חולים עם מוטיבציה גבוהה שמתקשים להגיע לרופא המשפחה, חולים המוכנים לשאת בעלות הגבוהה בתמורה לנוחות הבדיקה או מקרים נבחרים שבהם אין איזון טוב בשיטה המקובלת.
ייתכן שבעתיד, כאשר מחירה של הטכנולוגיה ירד במידה משמעותית אפשר, יהיה ניתן להרחיב את אוכלוסיית המטופלים שתיהנה מהנוחות של טיפול עצמי על פני הפנייה לרופא ולאחות.

הסוקר: ד"ר אילן גרין, מתמחה ברפואת המשפחה
דיון: ד"ר שלמה וינקר, מנהל המחלקה


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©