שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 127 > אפידמיולוגיה מהשטח
פברואר 2006 February | גיליון מס' 127 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
תקצירים מן הספרות
אפידמיולוגיה מהשטח


ד"ר שלמה צביאלי מנהל רפואי, אסיא שרותי בריאות, נתיבות

להלן פרק ראשון בסדרה "אפידמיולוגיה מהשטח" ובה נתונים שנאספו על ידי יחידת המחקר של "אסיא" על תחלואה בקהילת המטופלים שלה. "אסיא שירותי בריאות" מטפלת היום בכ-36,000 מטופלים בני כל הגילים, ב-7 מרפאות בנגב. עקב המספר הגדול של המטופלים, ניתן לראות בנתונים בסיס מוצק לעיון והשוואה עם נתונים אחרים ממחקרים שנערכו בקהילה.
הנתונים הינם נתוני אוכלוסייה (Population Study) ואינם נתונים מדגמיים. הנתונים נחצבו ממסד קבצי "Visits" של תכנת הקליקס. המסד מתעד כל ביקור וביקור במרפאה בסדרה של קודים אבחנתיים, טיפוליים, תרופתיים וכו’.
חשוב לציין, כי הגדרת "פציינט פעיל" במערכות פתוחות היא זו שטבע הצ’ינסון:
"במערכת בריאות פתוחה, פציינט פעיל הוא זה שביקר לפחות ביקור אחד במשך שנתיים שקדמו ליום הקובע".
Hutchinson BG, Hurley J, Birch S et al, Health Services Research 1997;32(1):55-70

הקובץ הראשון יעסוק באסתמה
ו-COPD. 

ניתן לראות כי הגל הראשון של תחלואה קיים בתינוקות ופעוטות מתחת לגיל שנתיים. בגיל זה אין מדובר באסתמה אלא
ב-"Wheezy Infant Syndrome". קרוב לרבע מהתינוקות והפעוטות מתחת לגיל שנתיים לוקים בתסמונת זו. לאחר מכן כ-80-85% עוברים רמיסיה, ו-4%–5% נותרים עם תסמונת קצרתית לאורך ימי הילדות, הבגרות והבגרות המוקדמת. החל מגיל המעבר, או גיל העמידה, השכיחות הולכת ועולה, אך עתה מדובר בווריאציה סביב COPD. לאחר גיל 65, עולה השכיחות בקרב גברים לפי 2 מאשר בקרב נשים. 
הנתונים אינם רחוקים מנתונים שנמצאו בארה"ב ופורסמו על ידי ה-CDC. קרוב לוודאי שהנתונים מארה"ב לא כללו את תסמונת ה-"Wheezy Infant".  

לגבי תינוקות וילדים, סקירה של Fagan ו-Bonner מ-2004 בקרב ילדים ופעוטות בניו-יורק (מנהטן) הראתה שכיחות שנעה בין 15% ל-20%.
נתונים משרותי בריאות הציבור בקונטיקט (2001) הראו כי 7.9% מהמבוגרים ו-8.9% מהילדים סבלו מאסתמה. מספרים הקרובים למדי לנתונים מ"אסיא". בסיכון הנתונים הלאומיים בארה"ב Mannino DM, Homa DM, Akinbami LJ, et al. Surveillance for asthma - United States, 1980-1999. In: Surveillance Summaries, March 29, 2002. MMWR. 2002;51(No. SS-1): 1-14.
נמצא, כי אסתמה קיימת בכ-5.3% מהאוכלוסייה הכללית. גם כאן נראה, שלא הובאו בחשבון תינוקות עם תסמונת "Wheezy Infant".

ד"ר שלמה צביאלי


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©